Piknik Polonijny – Listopad

W piątek, 18 listopada 2016r. w ogrodach Ambasady odbył się jesienny piknik polonijny.

Głównym punktem spotkania był występ chóru dziecięco-młodzieżowego ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego. Opiekę muzyczną nad grupą małych chórzystów zapewnił p. Tomasz Kania. W programie koncertu znalazły się znane polskie pieśni patriotyczne, które nawiązywały do obchodzonego w listopadzie Narodowego Święta Niepodległości.    (więcej…)

Opublikowano Polonia | Skomentuj

11 Listopada – Święto Niepodległości

niepodleglosc2

98 lat temu Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

(więcej…)

Opublikowano Polonia | Skomentuj

Wszystkich Świętych – Kair 2016

img-20161101-wa0007-11 listopada br., na Cmentarzu Aliantów w Kairze, złożono kwiaty na grobach żołnierzy polskich, poległych w czasie II Wojny Światowej.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Ambasady RP w Kairze, Kościoła oraz członkowie Polonii egipskiej.

 

(więcej…)

Opublikowano Polonia | Skomentuj

Dzień Dziecka 2016

20160603_145742-13 czerwca 2016 r. w ogrodzie Ambasady RP w Kairze, odbył się piknik polonijny pod hasłem Dnia Dziecka.

Impreza była przygotowana przez Ambasadę RP. Nad całością spotkania czuwała Pani Konsul – Marta Leśniak. W spotkaniu wzięli udział niektórzy pracownicy ambasady oraz trzy pokolenia Polonii egipskiej.

(więcej…)

Opublikowano Polonia | Skomentuj

Wielkanoc 2016 w Ambasadzie RP w Kairze

Wielkanoc 2016 (Fot. Laila Omar)8 kwietnia 2016 roku, w ogrodzie Ambasady RP, odbył się wiosenny piknik polonijny, nawiązujący w swym charakterze zarówno do obchodów Świąt Wielkanocnych w obrządzie katolickim oraz prawosławnym jak i do starożytnego egipskiego święta odrodzenia. Data spotkania została wybrana ze względu na fakt, że Wielkanoc jest świętem ruchomym i zależnie od roku może przypadać najwcześniej od 22 marca , a najpóźniej 25 kwietnia. W tym roku Wielkanoc Katolicką celebrowaliśmy 26 i 27 marca, a Wielkanoc Koptyjską i starożytne egipskie święto wiosny będziemy obchodzić 1 i 2 maja.

(więcej…)

Opublikowano Polonia | Skomentuj

Wykład w Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej w Kairze

Wykład Dr. Grzegorza Ochały w Stacji Badawczej w Kairze. (fot. Nina Ragab)W dniu 27 stycznia br. w Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze odbył się wykład dr. Grzegorza Ochały – którego prace badawcze koncentrują się na historii doliny Nilu w późnym antyku i średniowieczu, przede wszystkim na historii piśmiennictwa oraz historii kultury w tak zwanej Nubii chrześcijańskiej.

(więcej…)

Opublikowano Polonia | Skomentuj