O emigracji

O emigracjiDwie młode dziewczyny spotkały się 35 lat temu w akademiku i zaprzyjaźniły. Od początku poczuły do siebie sympatię. Miały podobny system wartości i poglądy na temat rzeczywistości. Miały ideały, mnóstwo planów i dużo, dużo optymizmu. Wszak jest to przywilej młodości. Potem jedna wyjechała do tzw. lepszego świata, za ocean. Druga poszła za głosem serca i wyjechała do kraju słońca i uśmiechu. Przyjaźń przetrwała, choć dłuższe, bezpośrednie kontakty przez ponad trzydzieści lat odbywały się raz na kilka lat w różnych krajach. Każde spotkanie po latach było spontaniczne i naturalne, tak jakby rozstały się wczoraj. Każde spotkanie pozostawiało niedosyt i każde utwierdzało w przekonaniu, że żyjąc w tak odmiennych obyczajowo i ekonomicznie krajach, pozostały takimi samymi dziewczynami jak 35 lat temu. Zgromadziły jedynie wiedzę, sumę obserwacji i doświadczeń, które pozwalają im płynnie egzystować w nowych krajach i nowych środowiskach.

(więcej…)

Opublikowano Zagadnienia | Skomentuj

Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

Wszyscy w jakimś stopniu podsumowujemy swoje osiągnięcia i czynimy plany na przyszłość. Plany nie zawsze dotyczą tylko sfery ekonomicznej, ale również duchowej i intelektualnej. Nasze oceny i oceny ludzi nas otaczających dotyczące różnych kwestii są odmienne i zmienne w zależności od miejsca, nastroju chwili i upływu czasu. Wszystko jest płynne i ulotne, a więc subiektywne jak w obrazach impresjonistów. Obraz Paula Gauguin “D’où venons nous? Que sommes nous? Où allons nous?‘’ zainspirował mnie do pewnych przemyśleń na temat meandrów naszego życia na obczyźnie.

(więcej…)

Opublikowano Zagadnienia | Skomentuj

Film „Darling I Lowe Ju” – o turystach w Hurghadzie

Zachęcam wszystkich do obejrzenia filmu pani Anny Błaszczyk pod tyt. „Darling I Lowe Ju” na temat pobytu polskich turystów w Egipcie. Chociaż wywołał liczne kontrowersje, jest to dobry dokument, pomimo że obecność kamery w dużym stopniu stanowiła barierę dla swobodnych, spontanicznych wypowiedzi bohaterów reportażu. Jest sprawą oczywistą, że nie można nagrać dokumentu w pełni prawdziwego, bo musiałoby się to odbyć z naruszeniem prywatności, poprzez podgląd czy podsłuch. Uzyskany w ten sposób reportaż być może ujawniłby wiele innych aspektów z życia bohaterów, jednak dla zasygnalizownia problemu wystarczyło ukazanie bohaterów poprzez właśnie te monolgi, dialogi i sytuacje. Przeciętny widz zauważy, że prowadzenie kamery nie jest profesjonalne, zbliżenia i powiększenia twarzy jednej z bohaterek – tendencyjne. Odczuwa się też zarówno niedosyt informacji jak i brak potraktowania problemu w wielowymiarowym kontekście. Jednak niezaprzeczalną wartość tego filmu, stanowi ciężar gatunkowy ukazanego problemu. O ile początkowo reagujemy rozbawieniem i krytykujemy w myśli naiwność bohaterów, to po chwili pojawia się smutna refleksja na temat naszej szarej, polskiej rzeczywistości.

(więcej…)

Opublikowano Zagadnienia | Skomentuj

Dwujęzyczność

Przyjeżdżamy do Egiptu na stałe, nie będąc emigracją polityczną czy ekonomiczną, a raczej stanowimy odmianę pięknej pokojowej konkwisty – uczuciowej (sic!). Nie znamy języka tego kraju (nie dotyczy to rzecz jasna osób które ukończyły arabistykę). Aby funkcjonować w nowym środowisku, należałoby przyswoić sobie język, którym posługują się Egipcjanie. Ale paradoksalnie sprawa nie jest tak prosta jak się z pozoru wydaje. Nauka języka nie jest procesem dokładnie takim, jaki przechodzą emigranci w krajach zachodnich. Stajemy przed dylematem czy uczyć się od podstaw języka arabskiego (a jeśli tak, to którego, klasycznego czy dialektu?) czy doskonalić język angielski a języka arabskiego uczyć się na co dzień. Rządzi nami szereg priorytetów: dom, rodzina, praca zawodowa. A czas ucieka…

(więcej…)

Opublikowano Zagadnienia | Skomentuj

Seksizm w języku


Każda z nas, kobiet, bierze udział w rozmowach w towarzystwie męsko-damskim, gdzie porusza się różnorakie tematy. Przypuszczam, że niejedna miała uczucie niedosytu, rozczarowania, a nierzadko upokorzenia, ponieważ  nie zdołała powiedzieć tego, co zamierzała. Czasem czuła się oszukana bo użyto fortelu i zmieniono sens, by umniejszyć wagę jej wypowiedzi. Jest to widoczne nie tyko na gruncie egipskim (szokuje i boli widok inteligentnych, młodych kobiet całkowicie zdominowanych przez partnerów), ale jest to zjawisko występujące w różnym zakresie, we wszystkich krajach i we wszystkich warstwach społecznych. Napisałam ten artykuł na gorąco, na fali zmagań naszych koleżanek z nieprzychylnym stanowiskiem wielu panów w sprawach dotyczących naszego związku, kiedy kwestie sporne nie były rozwiązywane siłą argumentacji a za pomocą nieuczciwych metod. Ponieważ wychowałam sie w domu gdzie istniał stosunek partnerski obojga rodziców, wszelkie przejawy dyskryminacji kobiet są dla mnie niezwykle wyraziste . Aby moje spostrzeżenia i słowa nie wydawały się tylko moją własną subiektywną oceną skali zjawiska, sięgnęłam po argumentację  socjologów- mężczyzn, którzy dawno zdefiniowali ten problem. Literatura w tym zakresie jest bogata i zachęcam panie do poszukiwań.

(więcej…)

Opublikowano Zagadnienia | Skomentuj