Co dalej z pałacem barona Empain?

Pałac w stylu hinduskiej świątyni był zaprojektowany przez francuskiego architekta Alexandra Marcela dla belgijskiego przemysłowca, barona Empain. Pałac  wzorowany na świątyni  Angkor Wat w Kambodży i hinduskiej świątyni Orissa budowano przez 10 lat i ukończono w 1907 roku. Baron Edouard Louis Joseph Empain, pochowany w bazylice w Heliopolis był nie tylko  właścicielem słynnego pałacu, ale i posiadłości o powierzchni  10 000 m² w sercu Heliopolis pod numerem 9, 11 i 13 na ulicy Al -Thawra oraz 7 na Al-Somal i 10 na Sosostris . Baron, swojego czasu, nabył  24 km² pustyni  i z jego innicjatywy wykreowano  eklektyczną dzielnicę Heliopolis. Dzisiaj jego wnukowie Eduard – Jean Empain i Nicole Empain, przy wsparciu dwóch egipskich prawników, podjęli kroki w celu odzyskania nieruchomości. Bazowali na oświadczeniu, które wydał trzy lata wcześniej bank NSB  w gazecie Al-Safeer, że dawni  właściciele mogą zgłaszać swoje roszczenia.  Tymczasem prawnik banku Nadia Hilal odpowiada, że potomkowie barona nie są rezydentami Egiptu i jedynie sąd może rozstrzygnąć  kto jest właścicielem.

(więcej…)

Opublikowano Zmiany | Skomentuj

Uniwersytet Amerykański w Kairze

International Day w nowym kampusie Uniwersytetu (AUC)


Uniwersytet Amerykański w Kairze zainaugurował uroczyste otwarcie nowego kampusu w New Cairo. Kampus zajmuje powierzchnię 260 arów, posiada nowoczesną bibliotekę, eleganckie sale wykładowe, nowoczesne laboratoria oraz olbrzymi kompleks sportowy.

(więcej…)

Opublikowano Zmiany | Skomentuj

Współczesne plagi egipskie

Czarna chmura

wisząca nad Kairem przez ostatnie 9 lat, każdej jesieni na przełomie października i listopada, odbiera nie tylko radość korzystania z najlepszej pogody w ciągu roku w Egipcie, ale stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia mieszkańców tej 20-milionowej aglomeracji. Czarna chmura jest rodzajem fenomenu atmosferycznego, który powstaje nad miastem w postaci mgły, a jego głównym składnikiem jest dwutlenek azotu, uwalniany ze spalanej trawy ryżowej. Według Światowej Oranizacji Zdrowia ten czerwonobrunatny gaz jest silnie trujący. Powoduje uporczywy kaszel, bóle głowy, zaburzenia w układzie krwionośnym, a przy dużym stężeniu uszkodzenie dróg oddechowych. Eksperci uważają, że główną przyczyną powstawania i utrzymywania się chmury właśnie nad Kairem jest topografia terenu (miasto usytuowane jest pomiędzy wzniesieniem 6 October a wzgórzami Moqattam) oraz sprzyjające o tej porze roku warunki meteorologiczne (brak silnych wiatrów i stała temperatura). W Kairze w tym czasie dwutlenek azotu stanowi 40 % zanieczyszczenia powietrza, 6 % dają spalane śmieci, 23% emisja spalin z pojazdów i 23 % dymy z fabryk. Zanotowano podwojenie ilości przypadków astmy oskrzelowej i nowotworów. Głównie zagrożone są dzieci i osoby starsze. Ministerstwo do Spraw Środowiska podjęło wielokierunkową akcję, aby zminimalizować emisję wszelkiego rodzaju gazów. Powstał również plan przenoszenia średniej wielkości fabryk na odległość bezpieczną dla Kairu,  co będzie  kosztować około biliona funtów. Ma być wprowadzone monitorowanie i kontrola emisji dymów z  kominów fabrycznych. Z trawy ryżowej w 4 fabrykach są już produkowane nawozy – z 300 tys. ton trawy uzyskuje się 160 tys. nawozu, co obniża zużycie nawozów sztucznych. Władze lokalne w 17 guberniach będą wyposażone w odpowiedni sprzęt do prasowania i transportu trawy ryżowej, a farmerzy będą zwolnieni z opłat. Jednocześnie ci, którzy będą kontynuować nielegalne spalanie traw,  będą notowani. Uruchomiono w tym celu ,,gorącą linię” nr 19808 – bezpłatną i dostępną w każym zakątku kraju. Ważnym elementem akcji są szkolenia (70 sesji) na temat wykorzystania trawy ryżowej jako składnika paszy oraz w produkcji pieczarek, pomidorów i papryki. W Kairze powstały 54 stacje testujące powietrze o różnych godzinach dnia. Czarna chmura jest  też wynikiem pracy ponad  2 milionów pojazdów, z których przetestowano 96 % rodzajów. Okazało się, że największe zanieczyszczenie powodują nie autobusy czy ciężarówki ale motocykle. Jeden produkuje od 10 do 12 razy więcej spalin niż samochód. Egipt posiada 500 tys. tych pojazdów.                                                                                                    

(więcej…)

Opublikowano Zmiany | Skomentuj

Tama wodna na Gibraltarze?

Geniusz ludzki nie zna granic w tworzeniu rzeczy niezwykłych i wielkich. Potrzeba wyzwala niesłychaną kreatywność tak że wizje, wydawałoby się ze snów, stają się projektami i zapładniają wyobraźnię innych geniuszy rozumiejących ich doniosłość dla ludzkości. Egipski naukowiec – profesor Mohamed Kassas (opierając się na planach niemieckiego architekta sprzed II Wojny Światowej – H. Soergela – który zamierzał postawić tamę wodną na Gibraltarze) w obliczu dzisiejszej wiedzy na temat globalnego ocieplenia i jego skutków, podjął na forum międzynarodowym, temat zbudowania śluz na Gibraltarze, które regulowałyby wymianę  wody z Morza Śródziemnego z wodami Atlantyku. Według obecnych badań naukowych ocieplenie spowoduje wzrost temperatury od 1 do 3°C co podniesie poziom Atlantyku o 20 do 80 cm . W tym czasie topniejący lód spowoduje dalszy wzrost poziomu o kilka metrów, co będzie katastroficzne w skutkach dla wszystkich krajów po ubu stronach Morza Śródziemnego. Budowa tamy o długości 15 km i głębokości do około 4.5 km wymaga opracowania planu na czterech płaszczyznach: I – projekt z zastosowniem specjalnych technologii z uwzględnieniem olbrzymich kosztów, II- to ustanowienie międzynarodowego zgromadzenia (około 30 krajów), które zajmie się opracowaniem strategii przeciwdziałającej ewentualnemu zagrożeniu ekologicznemu (jak w przypadku budowy Kanału Sueskiego), III – ustanowienie odpowiedzialności za zarządzanie pod auspicjami Unii Śródziemnomorskiej, IV – sformuowanie traktatów o międzynarodowym ruchu morskim.

(więcej…)

Opublikowano Zmiany | Skomentuj

EgyptAir – dołączył do Star Alliance

W październiku 2008 roku egipskie linie lotnicze EgyptAir zostały przyjęte do najbardziej prestiżowego stowarzyszenia przewoźników lotniczych na świecie – Star Alliance. Pięć lat trwały przygotowania EgyptAir, aby spełnić warunki przyjęcia wymagane przez Stowarzyszenie. Nastąpiła radykalna reorganizacja w strukturze zarządzania, zmiana polityki na bardziej prozyskowną i wymiana kadry kierowniczej. Egipt dwa lata temu poprosił o przyjęcie w poczet członków, aby skutecznie opierać się wzrastającej rywalizacji ze strony linii lotniczych Bliskiego Wschodu. Star Alliance – najstarsze, największe i najbardziej uznane stowarzyszenie tworzy 17 linii lotniczych z różnych krajów (jak Bmi, Lufthansa, TAP). Powstało w 1997, a jego samoloty lądują w 855 portach w 155 krajach. Tego roku zostało uznane za najlepsze Stowarzyszenie w Skytrax 2007 World Airline Awards. Star Alliance zapewnia swoim pasażerom zintegrowany program tras lotniczych. Oznacza to, że można uzyskać wszelkie możliwe połączenia i kontynuować najbardziej skompikowane i długie przeloty, korzystając z wielu linii lotniczych w obrębie Star Alliance i posługując się jednym biletem. Korzystanie z usług Star Alliance zapewnia uzyskanie dużych zniżek nawet przy indywidualnych przelotach.

(więcej…)

Opublikowano Zmiany | Skomentuj

Międzynarodowy Port Lotniczy w Kairze – Terminal-3

W październiku 2008 roku w Kairze, nastąpiło oficajalne otwarcie III Terminalu w Porcie Lotniczym. Nowy terminal, drugi pod względem wielkości w Afryce i jeden z najbardziej komfortowych i nowoczesnych na świecie, będzie nie tylko konkurencyjny dla pozostałych w tym regionie, ale ma być wzorową odpowiedzią na zaufanie Światowego Banku, który (więcej…)

Opublikowano Zmiany | Skomentuj