Pięciobój Nowoczesny w czasie i po rewolucji!

Młodzi sportowcy egipscy, których jestem trenerem, tak jak pozostali mieszkańcy Egiptu, nie tylko odczuli skutki niezwykłych rewolucyjnych przemian w kraju, ale aktywnie włączyli  się w nurt wydarzeń. Zgodnie z szeroko zakrojoną akcją obrony rodzin i mienia, przystąpili do Ochotniczych Oddziałów Samoobrony, pełniąc na zmianę 24 godzinne dyżury w blokach, na osiedlach i na ulicach. Inni włączyli się do pokojowych demonstracji na placu Tahrir.

Młodzi sportowcy z pełną świadomością wagi wydarzeń w Egipcie, a więc i koniecznością aktywnego uczestnictwa w przewrocie, nie zaniedbali w tym czasie sportu. Cały czas intensywnie trenowali, licząc, że niespokojna sytuacja w kraju szybko się ustabilizuje i że wrócą do normalnego programu zawodów.

Niestety rozwój wydarzeń spowodował, że straciliśmy zgrupowanie w wysokich górach w Colorado Springs, a potem jeszcze wyjazd na pierwszy w tym roku Puchar Świata. Na koniec dowiedzieliśmy się, że planowane w Kairze na ten rok zawody zostają odwołane.

Szkoda, bo dla każdego młodego sportowca starty w zawodach są siłą napędową treningu. Rozczarowanie związane ze zmianą planów nie miało jednak wpływu na ćwiczenia. Razem z moimi młodymi studentami czuliśmy, że nie możemy się poddać. Ja, jako jeden z niewielu zagranicznych trenerów, nie wyjechałem, natomiast przez cały ten czas organizowałem treningi, licząc na lepsze jutro.

W ostatnią sobotę 19 marca odbyły się pierwsze po tak długiej przerwie, zawody. Nie było to łatwe, bo pięciobój jest dyscypliną złożoną i wymaga wielu obiektów, ale udało się.

Powiało też optymizmem, bo obok znanych już zawodników, pojawiła się liczna grupa zdolnej młodzieży. Teraz szykujemy się do startu w pucharach Świata, które odbędą się we Włoszech, następnie na Węgrzech i w Chinach. Nadchodzący sezon jest bardzo ważny ze względu na rozpoczynające się kwalifikacje olimpijskie.

O naszych dokonaniach i postępach będę starał się państwa informować na bieżąco.

W załączniku prezentuję wyniki pierwszych zawodów rozegranych w Kairze w sobotę 19 marca 2011 roku.

Marek Makay

Wyniki zawodów


Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.