Ostatnie sukcesy Polskich trenerów w Egipcie

Rewolucja minęła i powoli sportowe życie powraca do normy. Zaczęły się zawody, co prawda mocno ograniczone bo w sporcie brakuje pieniędzy na pełną realizację programu.

Zawodnicy muszą teraz nadrabiać zaległości spowodowane długą przerwą w nauce. Dobrze, że ulice stały się bezpieczne i można w miarę normalnie przemieszczać się po mieście.

Obecnie w Egipcie pracuje trzech Polskich trenerów ;

Marek Makay już od wielu lat prowadzi kadrę pięcioboistów. Dwóch innych Polaków pracuje w Federacji Szermierki. Do nich należą Paweł Kantorski, który od dwóch lat prowadzi zespół florecistów oraz Artur Jamrozik, który od zeszłego roku trenuje drużynę szpadzistów.

I właśnie szermierze rozpoczęli serie ostatnich sukcesów. Pierwszym był podopieczny Pawła Kantorskiego, Tarek Fouad, który na zawodach klasyfikacyjnych we Wrocławiu pokonał wszystkich Polskich florecistów, zajmując pierwsze miejsce. W jego ślady poszedł w kwietniu Alaa El Sayed, który po wyrównanym boju z Michałem Majewskim, wygrał nastepny turniej, tym razem w Poznaniu.

Można powoli zacząć mówić o Egipskiej dominacji w tych dziedzinach sportu. Dwa turnieje i dwa zwycięstwa z Polakami, którzy w tej dziedzinie sportu stanowią światową czołówkę, będąc wielokrotnymi medalistami Mistrzostw Świata.

W kwietniu, podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Jordanii, nad Morzem Martwym, szpadzista z grupy trenera Artura Jamrozika, zdobył srebrny medal, przegrywając w finale po wyrównanym meczu z Anglikiem, Philipem Marsh.

Pięcioboiści również pokazali się z dobrej strony. Aya Medany wygrała Puchar Świata w Węgierskim miasteczku Szazhalombatta na przedmieściach Budapesztu. To już szósty wygrany puchar Świata w jej karierze. Również chłopcy pokazali się z dobrej strony. Amro El Geziry wszedł do finału, a Yasser Hefny i starszy brat El Geziry, Omar, ukończyli zawody tuż za finałem.

Szkoda, że ze względu na złożoną sytuacje polityczną Egipt nie organizuje w tym roku Pucharu Świata i planowanych na wrzesień Mistrzostw Świata. Jest nadzieja, że w przyszłym roku wrócimy do gry.

Najważniejsze zawody sezonu 2011 jeszcze przed nami. Należy wierzyć, że nic nie stanie na przeszkodzie, żeby szermierze i pięcioboiści pokazali się na światowych arenach wśród najlepszych.

Zainteresowanym polecam odwiedzenie stron internetowych                        www.pentathlon.org i www.fie.ch

Marek Makay


Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.