O niektórych dyscyplinach sportu słów kilka

W poprzednim artykule przedstawiłem państwu ostatnie sukcesy podopiecznych Polskich trenerów pracujących w Egipcie. Teraz chciałbym opisać techniczną stronę naszych dyscyplin sportu.

Najpierw zaprezentuję Pięciobój Nowoczesny prowadzony w Egipcie od 1995 roku, przez niżej podpisanego.

Jak sugeruje nazwa, pięciobój składa się z pięciu różnych konkurencji. Od 2008 roku nastąpiła zmiana ograniczająca tą dyscyplinę sportu, pozornie do czterech konkurencji.

W  dalszej części artykułu wyjaśnię dlaczego.

Pierwszą konkurencją jest szermierka na szpady do pierwszego trafienia. Zawodnicy walczą, każdy z każdym, w maksymalnym czasie jednej minuty, a wygrane i przegrane przelicza się na punkty. Każdy pojedynek ma określoną wartość w zależności od ilości uczestników, a wygranie 70 procent walk, powoduje zdobycie 1000 punktów. Można zdobyć ich więcej lub mniej.

Następną konkurencją jest pływanie na 200 metrów stylem dowolnym, a wynikiem kontrolnym dającym 1000 punktów są 2 minuty i 30 sekund. Każda sekunda poniżej lub powyżej czasu kontrolnego jest odpowiednio oceniana: +/- 12 punktów, które dodajemy do, lub odejmujemy od czasu kontrolnego.

Po tych dwóch konkurencjach zawodnicy startują w jeździe konnej na wylosowanych koniach na parkurze o długości 400 – 450 metrów z dwunastoma przeszkodami. Maksymalna wysokość przeszkody to 120 centymetrów. Za bezbłędny przejazd w odpowiednim czasie można uzyskać 1200 punktów. Błędy na parkurze takie jak zrzutki, wyłamania, przekroczenia czasu, mają określoną przepisami wartość i odejmowane są od maksymalnego wyniku.

Finałową konkurencją jest połączenie biegu i strzelania (podobnie jak w zimowym biathlonie), czyli dwie dyscypliny sportu rozgrywane są jednocześnie. Zmiana połączenia dwóch konkurencji w jedną, została wprowadzona przez Międzynarodową Federację po ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w 2008 roku. Do czasu Igrzysk w Pekinie strzelanie i bieg rozgrywane były osobno. Dzisiaj oznacza to, że zawodnicy biegają 3000 metrów z trzykrotnym strzelaniem z pistoletów laserowych. Jeśli zestrzelą 5 czarnych krążków, mogą kontynuować bieg. Kto szybciej zestrzeli wszystkie krążki i przebiegnie dystans, ten wygrywa. Za wynik 12 minut i 30 sekund można uzyskać 2000 punktów. Na koniec sumuje się wszystkie zdobyte punkty i ten kto zdobędzie ich najwięcej wygrywa. Mężczyźni i kobiety startują na tych samych dystansach, używają tego samego sprzętu. Wyniki również przeliczane są według tych samych tabel.

A teraz czas na Szermierkę.

W skład dyscypliny sportu zwanej szermierką wchodzą trzy rodzaje walki: na szpady, floret i szablę. Polscy trenerzy – Paweł Kantorski z Poznania pracuje z kadrą florecistów, a Artur Jamrozik z Warszawy opiekuje się zespołem szpady.

Wyżej wymienione rodzaje broni różnią się detalami. Szpada jest bronią kolną, a polem trafień jest całe ciało. W walce nie obowiązują specjalne konwencje. Wygrywa ten, kto trafi pierwszy. Liczą się również trafienia równoczesne, ale pod warunkiem, że są zadane w ciągu 1/25 sekundy.

Floret, który powstał jako lżejsza broń treningowa dla szpady, rozgrywany jest według specjalnej konwencji, wywodzącej się z czasów pojedynków na dworach renesansowej Europy. Według ustalonych ówcześnie kanonów walki, a będących regułą do dzisiaj, najpierw należało się obronić przed atakiem, a dopiero potem można było zacząć swoją akcję. Ważne pole trafień w tej broni ogranicza się do tułowia, a zawodnicy nakładają na siebie specjalne elektryczne kamizelki.

Na koniec najbardziej polska broń –  szabla, w której mamy największe tradycje wywodzące się z naszej historii i prowadzonych wojen. Wszyscy znają nazwisko literackiego bohatera – Michała Wołodyjowskiego, który posługiwał się właśnie taką bronią. Współczesna szabla jest dużo lżejsza od swojego bojowej poprzedniczki. Pole trafień ograniczone jest od pasa w górę. Współcześni zawodnicy również ubierają elektryczne kamizelki. Zelektryfikowane są też rękawice i maska. Zaliczane są tylko trafienia w części zelektryfikowanej. Obowiązuje konwencja jak w walkach na florety, liczą się cięcia i pchnięcia.

Walki z użyciem wszystkich broni, odbywają się na planszach metalizowanych, specjalnie uziemionych, w celu uniknięcia trafień w podłogę. Zadane trafienia rejestrowane są przez specjalne aparaty. W eliminacjach walczy się do 5 trafień, a w pucharach do 15 trafień w czasie trzy-rundowego pojedynku, w którym jedna runda trwa 2 minuty. Czasem można wygrać niższym wynikiem pod warunkiem, że skończy się czas pojedynku. Wygrywający przechodzi dalej i tak aż do finału, w którym spotykają się dwaj najlepsi. Zwycięzca pojedynku finałowego wygrywa zawody.

Zawody dla kobiet i mężczyzn rozgrywane są według tych samych zasad, używany jest taki sam sprzęt, a czas walki jest podobny.

Zainteresowanych zapraszam do odwiedzania stron internetowych:

pentatlon.org , pentatlon.org.pl , fie.ch ,  pzszerm.pl

Marek Makay


Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.