Współczesne plagi egipskie

Czarna chmura

wisząca nad Kairem przez ostatnie 9 lat, każdej jesieni na przełomie października i listopada, odbiera nie tylko radość korzystania z najlepszej pogody w ciągu roku w Egipcie, ale stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia mieszkańców tej 20-milionowej aglomeracji. Czarna chmura jest rodzajem fenomenu atmosferycznego, który powstaje nad miastem w postaci mgły, a jego głównym składnikiem jest dwutlenek azotu, uwalniany ze spalanej trawy ryżowej. Według Światowej Oranizacji Zdrowia ten czerwonobrunatny gaz jest silnie trujący. Powoduje uporczywy kaszel, bóle głowy, zaburzenia w układzie krwionośnym, a przy dużym stężeniu uszkodzenie dróg oddechowych. Eksperci uważają, że główną przyczyną powstawania i utrzymywania się chmury właśnie nad Kairem jest topografia terenu (miasto usytuowane jest pomiędzy wzniesieniem 6 October a wzgórzami Moqattam) oraz sprzyjające o tej porze roku warunki meteorologiczne (brak silnych wiatrów i stała temperatura). W Kairze w tym czasie dwutlenek azotu stanowi 40 % zanieczyszczenia powietrza, 6 % dają spalane śmieci, 23% emisja spalin z pojazdów i 23 % dymy z fabryk. Zanotowano podwojenie ilości przypadków astmy oskrzelowej i nowotworów. Głównie zagrożone są dzieci i osoby starsze. Ministerstwo do Spraw Środowiska podjęło wielokierunkową akcję, aby zminimalizować emisję wszelkiego rodzaju gazów. Powstał również plan przenoszenia średniej wielkości fabryk na odległość bezpieczną dla Kairu,  co będzie  kosztować około biliona funtów. Ma być wprowadzone monitorowanie i kontrola emisji dymów z  kominów fabrycznych. Z trawy ryżowej w 4 fabrykach są już produkowane nawozy – z 300 tys. ton trawy uzyskuje się 160 tys. nawozu, co obniża zużycie nawozów sztucznych. Władze lokalne w 17 guberniach będą wyposażone w odpowiedni sprzęt do prasowania i transportu trawy ryżowej, a farmerzy będą zwolnieni z opłat. Jednocześnie ci, którzy będą kontynuować nielegalne spalanie traw,  będą notowani. Uruchomiono w tym celu ,,gorącą linię” nr 19808 – bezpłatną i dostępną w każym zakątku kraju. Ważnym elementem akcji są szkolenia (70 sesji) na temat wykorzystania trawy ryżowej jako składnika paszy oraz w produkcji pieczarek, pomidorów i papryki. W Kairze powstały 54 stacje testujące powietrze o różnych godzinach dnia. Czarna chmura jest  też wynikiem pracy ponad  2 milionów pojazdów, z których przetestowano 96 % rodzajów. Okazało się, że największe zanieczyszczenie powodują nie autobusy czy ciężarówki ale motocykle. Jeden produkuje od 10 do 12 razy więcej spalin niż samochód. Egipt posiada 500 tys. tych pojazdów.                                                                                                    

Recycling

dotyczący odpadów miejskich to problem, z którym bezskutecznie zmaga się Egipt. Dane z 2006 roku według Ministerstwa do Spraw Środowiska ukazują, że dziennie w samym Kairze produkuje się 10 000 ton śmieci, z których tylko 68 % jest wywożonych. Z tej ilości – 56 % jest składowana na otwartych hałdach poza miastem, 8 % tworzy kompost, 2 % służy do wypełniania nierówności terenu, i tylko 2 % podlega recyklingowi. Problem dla przeciętnego człowieka znika z chwilą pozbycia się zbędnych śmieci. Tymczasem każdy indywidualnie wpływa na  swoje otoczenie, na środowisko i jego kondycję. Naukowcy alarmują, że należy zmieniać przyzwyczjenia i zachowania. Według analityków, Egipt wpadł w konsumpcyjną pułapkę. 10% społeczeństwa produkuje 4 razy więcej śmieci niż pozostali. Inny problem dotyczący każdej rodziny to sortowanie odpadów, tj. oddzielanie części organicznych od chemicznych i stałych. Chodzi nie tylko o wtórne wykorzystanie odpadów, ale wyeliminowanie z części przeznaczonej na kompost – ołowiu, kadmu i cynku – szkodliwych dla wytwarzanej żywności ponieważ kumulują się w roślinach. Przeprowadzono 5 eksperymentów dotyczących sortowania odpadów i najlepiej zdało egzamin rozwiązanie na dwa kosze (w Europie trzy). Ważnym elementem budowania świadomości środowiskowej będzie długoplanowa akcja wychowywania w szkołach i na uniwersytetach, jak  również w formie sesji wakacyjnych dla uczniów. Naczelnym zadaniem dla Ministerstwa do Spraw Środowiska jest wypracowanie sposobów ograniczenia zużycia surowców naturalnych poprzez selektywne zbiórki odpadów. Istotne będzie zastosowanie nowych technologii przy organizacji odzysku surowców i powtórnego przetworzenia oraz utylizacja pozostałych odpadów do form jak najbardziej neutralnych dla środowiska.


Poszukiwanie tuneli

Młodzi ludzie w Egipcie zaczynają coraz bardziej odczuwać niedogodności systemu administracyjnego. Gdy trzeba zarejestrować narodziny dziecka, zapisać dziecko do szkoły, dostać się szybko do dobrego lekarza, uzyskać licencję na samochód, wejść do autobusu, kupić bilet na metro czy do kina, załatwić sprawę w urzędzie notarialnym czy w sądzie – to wszystko zaczyna się komplikować. W krajach takich jak Anglia, Niemcy, Kanada, Chiny czy Ruanda ludzie oczekują w kolejce i są obsługiwani w kolejności zapisu czy przyjścia. W Egipcie prawdziwe kolejki nie istnieją. Te, które widzimy, przybierają formę chaotycznego tłumu, który próbuje przebić się do przodu, aby uzyskać dostęp do biura menadżera. Zauważlny jest pewien schemat, według którego na czele kolejki stoją młodzi, silni mężczyźni, dalej odważne, krzykliwe kobiety, a potem cała reszta – bez względu na to, w jakiej kolejności się pojawili. Ta reszta nie jest pewna, czy dostanie się do urzędu dzisiaj, jutro, za rok, za lat kilkadziesiąt, a może nigdy. A co robią ci, którzy chcą szybko i pewnie załatwić sprawę? Ci poszukują tzw. ,,tuneli osobistych koneksji ”. Wolą swój czas poświęcić na ,,wykopanie tunelu” prowadzącego do realizacji danej sprawy niejako tylnymi drzwiami. Rezultatem tego jest istnienie drugiej, ukrytej kolejki, a czas oczekiwania w tej oficjalnej wielokrotnie się wydłuża. Problem narasta i powoduje coraz głębsze frustracje.                                                                                                             

Zasady ruchu drogowego

praktycznie nie są przestrzegane w Egipcie. Prowadzenie samochodu w zatłoczonym Kairze czy Aleksandrii jest  w pewnym sensie niebezpieczną żonglerką i najmniejszy brak koncentracji grozi uszkodzeniem pojazdu, co jest niestety nagminne. Poważniejszą sprawą natomiast jest jazda na autostradach, gdzie rozwijanie dużej prędkości niesie ze sobą ryzyko najwyższe. Do dzisiaj jedynie przestrzega się zapinania pasów bezpieczeństwa (nakaz i mandaty wprowadzono kilka lat temu)  oraz respektuje zarządzenie wprowadzone niedawno przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Egiptu dotyczące obowiązkowego posiadania trójkąta odblaskowego oraz odpowiednio wyposażonej apteczki. Posiadanie apteczki budzi jednak kontrowersje, ponieważ w gorącym klimacie środki farmaceutyczne staną się szybko bezużyteczne. Ministerstwo określiło również mandaty za wykroczenia drogowe oraz kary pozbawienia wolności za wyjątkowo brutalne łamanie przepisów. Niestety nie odnotowano żadnej widocznej poprawy. Samochody są dalej parkowane w podwójnych rzędach. Kierowcy jeżdżą pod prąd, przejeżdżają na czerwonych światłach i używają telefonów komórkowych w czasie jazdy. Przekraczana jest też dozwolona prędkość  co jest niezwykle niebezpieczne na drogach szybkiego ruchu. Według Departamentu Ministerstwa do Spraw Ruchu i Transportu, liczba wypadków w Egipcie jest 34 razy wyższa niż w Europie i 3 razy wyższa niż w sąsiednich krajach. Statystyki są zatrważające. Rocznie w Egipcie ginie ponad 6 tys. ludzi, a 26 tys. jest ciężko rannych. Tak więc prognozy  co do poprawy bezpieczeństwa nie są optymistyczne przy nieustannie wzrastającej liczbie samochodów. Uważa się, że tylko twardo egzekwowane prawo drogowe włącznie z karami, pomoże zmienić sytuację na drogach. Opinie są jak zwykle podzielone. Wielu twierdzi, że nowe prawo nie powstrzyma kierowców od jazdy pod prąd, choć za to wykroczenie  grozi mandat od 1000 do 3000 funtów egipskich. Jak twierdzą znawcy, zjawisko łamania przepisów nie jest spowodowane brakiem demokracji czy reform, ale jest wynikiem pogarszającego się poszanowania dla prawa.

oprac. Anna Gamal El Din, na bazie prasy egipskiej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zmiany. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.