Uniwersytet Amerykański w Kairze

International Day w nowym kampusie Uniwersytetu (AUC)


Uniwersytet Amerykański w Kairze zainaugurował uroczyste otwarcie nowego kampusu w New Cairo. Kampus zajmuje powierzchnię 260 arów, posiada nowoczesną bibliotekę, eleganckie sale wykładowe, nowoczesne laboratoria oraz olbrzymi kompleks sportowy.

Nowy kampus zachwyca, bo jest nowoczesny, przestrzenny i funkcjonalny. Ale budzi również nostalgię za dawnym miejscem, szczególnie u tych studentów, którzy rozpoczęli naukę w pięknym i stylowym gmachu w centrum miasta przy placu Tahrir w tzw. sercu Kairu.Poprzedni kampus służył przez 90 lat i był centrum akademickim i kulturalnym w relacjach egipsko–amerykańskich. Tam też studiowała pani Suzan Mubarak – pierwsza dama Egiptu oraz jej dwaj synowie, czemu dała wyraz w przemówieniu, które wygłosiła dla 5000 studentów. W swym przesłaniu skierowanym do młodych ludzi wyraziła nadzieję, że Uniwersytet  będzie zawsze łączyć tradycję i nowoczesność, szkolić profesjonalistów, ale też uczyć tolerancji, a więc będzie ,,światłem przewodnim w łamaniu  bariery uprzedzeń”. Uczestnicząca w uroczystości pani amasador USA przekazała najlepsze życzenia od obecnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki – Baraka Obamy. W przemówieniu, które odczytała w imieniu prezydenta USA, zwróciła szczególną uwagę na rolę edukacji, która obecnemu prezydentowi USA pozwoliła pokonać nieprzychylne nastawienie w stosunku do Afroamerykanów i otworzyć drogę do prezydentury.

Stoisko polskie

Uniwersytet Amerykański w Kairze zapewnia nauczanie na najwyższym światowym poziomie. Jednocześnie pozostanie niedostępny dla tych, którzy nie będą w stanie opłacać wysokiego czesnego. W tym roku ma się zwiększyć liczba studentów o 20%. Obecnie studiuje 5 tysięcy  studentów i wykłada 200 profesorów z różnych krajów.

oprac. Anna Gamal El Din, na bazie prasy egipskiej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zmiany. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.