Kontrowersyjny temat poligamii

Społeczeństwo islamskie negatywnie ocenia kobiety, które pozostają w związkach poligamicznych. Pierwsze żony oskarża się o niedbalstwo czy lekceważący stosunek do małżeństwa, drugie traktuje się jak bezwzględne oportunistki. Tymczasem wielu mężczyzn decyduje się na poślubienie drugiej żony, jako że Islam dopuszcza poligamię. Według statystyk publikowanych przez – Central Agency for PublicMobilisation and Statistics w 2007 roku zostało zarejestrowanych około 614 848 związków z czego w 14514  kobieta jest drugą żoną, w 541 odpowiednio trzecią i w 12 czwartą. Poligamia reprezentuje 2.5 % zawieranych związków.

Jak widzą ten problem osoby zainteresowane?…Otóż np. Ahmed, 47-letni mężczyzna poślubił 2 żony i mówi, że jest całkowicie usatysfakcjonowany. Uważa, że nuda jest złem, które zagraża małżeńskiemu życiu i to było powodem zawarcia drugiego związku. Twierdzi, że kocha i szanuje pierwszą  żonę a obie traktuje sprawiedliwie. Jego pierwsza żona zmieniła się też na korzyść.  Mona, jego druga żona, opowiada, że kiedyś była przeciwna poligamii, ale sytuacja życiowa zmusiła ją do rewizji przekonań. Jako samotna  matka odczuwała potrzebę normalnego życia, a także czuła się osaczona, będąc obiektem pożądania mężczyzn. Mona jest menadżerem w prywatnej firmie i fakt, że jest drugą żoną pozwala jej więcej czasu spędzać z dziećmi. Dzięki małżeństwu jej życie stało się też pełniejsze i barwniejsze. Jednak nie wszystkie drugie żony czują się szczęśliwe. 36–letnia farmaceutka Soha jako druga żona czuje się dyskryminowana, bo dostrzega, że mąż traktuje żony różnie. Przed ślubem, wiodła przez 7 lat samodzielne życie, poświęcając się synowi i pracy. Jednak ciężar samodzielności okazał się zbyt duży i zdecydowała się poślubić Mohsen’a. Okazało się jednak, że mąż oczekiwał, że będzie dalej wykazywała się samodzielnością, gdy tymczasem pierwszej żonie świadczył pomoc w każdym zakresie. Mohsen tłumaczył, że od Sohy oczekuje partnerstwa, jako że pierwsza żona poświęciła się córce. Inny przykład drugiej żony to Nora, pani domu, która poślubiła z miłości Karima (lat 38-lekarz), z którym była zaręczona przed swoim pierwszym ślubem. Rodzina Karima przekonała ją, że ten wkrótce się rozwiedzie, ponieważ wskazują na to jego narastające kłopoty rodzinne. Tymczasem rozwód nie nastąpił, a jej trudno jest zaakceptować istnienie pierwszej żony. Chociaż Karim twierdzi, że jest oddany Norze całym sercem, to właśnie dzieci z pierwszą żoną są powodem dla którego nie rozwodzi się…

Jak wygląda ten problem w ocenie osób reprezentujących oficjalne instytucje?… Emad Effat, sekretarz generalny ,,Fatwa Committee at Dar Al-Iftaa’’ mówi, że poligamia w Islamie musi spełniać szereg  warunków. Jeśli mężczyzna nie jest w stanie traktować równo swoich żon, to nie może mieć więcej niż jedną. Równość dotyczy pozycji finansowej, którą mężczyzna może kontrolować, natomiast nie przenosi się na sferę uczuć. Dzieci z różnych małżeństw nie mogą być dyskryminowane bez względu na uczucia jakimi mąż darzy różne żony. E. Effat twierdzi, że małżeństwo jest nie tylko po to aby posiadać dzieci i osiągnąć stabilizację, ale aby zaspokoić potrzeby socjalne.

Tymczasem psychiatra Ayman Ammar uważa, że mężczyźni dążą do zawierania następnych związków ponieważ odczuwają przyjemność dzielenia życia z wieloma kobietami. Szczególną satysfakcję osiągają ci najbardziej religijni, którzy uważają, że egipskie kobiety nie są w stanie godzić obowiązków  matki i żony. Twierdzą, że macierzyństwo jest dla Egipcjanek głównym celem małżeństwa, a to daje mężczyznom argument w poszukiwaniu innej kobiety. Również zbyt wysokie, wyidealizowane oczekiwania co do istoty małżeństwa prowadzą po ślubie do depresji i szukania nowych związków. Dr A. Ammar przyznaje, że wyobrażenia kulturowe na temat małżeństwa nie są realistyczne i nie przystają do rzeczywistości. Małżonkowie nie pracują nad sobą w budowaniu więzi, ale szukają szybkich rozwiązań. W ostatnich czasach (po zmianie prawa na korzyść kobiet) utrata  pierwszych żon i dzieci powstrzymuje wielu mężczyzn przed zawarciem ponownego związku. Również  z wiekiem  mężowie zdecydowanie bardziej są zaangażowani w pierwsze małżeństwo i wiele kobiet żałuje, że straciło młodość jako druga żona. Gdyby o tym wiedziały zdecydowałyby się na rozwód wcześniej… Ale jest też grupa młodych kobiet  jak 27-letnia Reem, świadomie szukających żonatych mężczyzn, ponieważ tylko tzw. ,,part- time marriage’’ może zaspokoić ich oczekiwania. Reem, która wykonuje niezwykle poszukiwany zawód i nie chce stracić intratnej posady, może dzięki takiemu układowi prowadzić życie prywatne. Jej mąż jest również usatysfakcjonowany, ponieważ ma czas dla pierwszej żony i dzieci…

Nehad Abul  Qomsan, dyrektor ,,Egyptian Centre for Women’s Rights ‘’ uważa, że powierzchowne rozumienie religii powoduje wzrastającą liczbę małżeństw poligamicznych. Również powtórne małżeństwa stanowią legalną formę ukrycia kochanki. Wzrastające dysproporcje socjalne powodują, że biedne kobiety poszukują bogatych, żonatych mężczyzn. Również samotne wdowy, rozwódki czy kobiety, które nigdy nie były zamężne, decydują się na poligamiczne związki. Fakt, że kobiety są wychowywane w systemie wartości,  w którym małżeństwo jest priorytetem w życiu, również skłania je do akceptacji statusu drugiej żony. Jeśli chodzi o mężczyzn, to pozytywne zmiany w ich życiu – osiągnięcie odpowiedniej w ich przekonaniu sytuacji socjalnej i fnansowej – popycha ich do poszukiwania następnej żony, która staje się potwierdzeniem ich wzrastającego statusu.

oprac. Anna Gamal El Din, na bazie prasy egipskiej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Społeczeństwo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.