Stałe punkty działalności ZRP-E w Egipcie

Zarząd w marcu każdego roku ustala roczny plan działalności ZRP-E przy współpracy p. Konsula oraz p. Ambasadora. Plan spotkań i imprez wysyłany jest pocztą do każdego z członków. Na tydzień przed imprezą organizowaną przez zarząd, członkowie Związku i sympatycy spotkań są ponownie, telefonicznie informowani przez zarząd. Zarząd ZRP-E spotyka się regularnie raz na tydzień na terenie Ambasady RP, aby opracować w szczegółach plany wszelkich imprez organizowanych dla Polonii. Spotkania dla członków Związku i dla całej Polonii odbywają się  raz w miesiącu, w piątek. Często pojawiają się ciekawe propozycje i możliwości imprez kulturalnych częściej niż raz w miesiącu i członkowie Polonii są również zawiadamiani telefonicznie. Związek zawiesza działalność na okres lipca i sierpnia, natomiast zawsze jest możliwy kontakt członków Polonii z członkami zarządu.

 1. Odbywają się spotkania integracyjne – zarówno dla Polonii z Kairu i okolic jak i z Aleksandrii. Na spotkaniach tych nagradzana jest  młodzież, która zdała maturę lub ukończyła studia (rozpoznawanie młodych talentów i zgłaszanie kandydatów do stypendiów). Spotkania te są również okazją do wymiany doświadczeń, kontaktów oraz sprzyjają wzajemnej pomocy (np. znalezienie pracy). Spotkania te są również bazą socjalno-psychologiczną dla emigracji z Polski.
 2. Członkowie Związku współtworzą magazyn „Polonez”, finansowany z funduszy Senatu RP, zamieszczając w nim artykuły w których dzielą się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami. „Polonez” rejestruje również działalność oraz życie Polonii.
 3. Wycieczki i pikniki archeologiczne na terenie Kairu i całego Egiptu są niezwykle cenionym punktem programu. (Egipt obfituje we wspaniałe zabytki z okresu starożytnego Egiptu, Hellenizmu, antyku, Chrześcijaństwa oraz Islamu).
 4. Wycieczki wypoczynkowe nad Morze Czerwone lub Śródziemne.
 5. Imprezy kulturalne na terenie Egiptu z udziałem polskich artystów (wystawy malarstwa, koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne).
 6. Prelekcje i wykłady na tematy historyczne z okazji Świąt Narodowych (pan Ambasador) oraz wykłady z zakresu archeologii na terenie Polskiej Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej.
 7. Polskie święta i imprezy okolicznościowe – celebrowane na terenie  Ambasady (Mikołaj, Wigilia, Wielkanoc, Dzień Dziecka).
 8. Święta egipskie – jako wspólne biesiadowanie (odbywają się w różnych miejscach na terenie Kairu).
 9. Wyświetlanie filmów polskich, wymiana prasy i książek.
 10. Pomoc charytatywna dla najbardziej potrzebujących (fundusz z bazarów świątecznych).
 11. Opieka nad grobami Polaków poległych w II Wojnie Światowej.

Wszelkie kontakty Polonii, posługiwanie się językiem polskim, kontynuowanie tradycji polskiej jest możliwe dzięki tym spotkaniom. Spotkania te również stanowią miłe zbliżenie dla pracowników kontraktowych przebywających czasowo w Egipcie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.